Çocuk Alerji Uzmanı

Çocuk alerji uzmanı doktoru yeni adıyla çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı çocuğunda alerjik hastalık olan aileler için vageçilmez olan doktorlardır. Çocuk alerji uzmanları çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan ve sonrasında çocuklarda görülen alerjik hastalıklar konusunda 3 yıl boyunca eğitim alan ve sonrasında çocuk alerji uzmanı diploması alan uzmanlardır.

 

Çocuk Alerji Uzmanı Nasıl Olunur?

Çocuk alerji uzmanı olmak için öncelikle 6-7 yıl sureli tıp fakültesi bitirilmelidir. Sonrasında 4 yıllık çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olunmalıdır. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olduktan sonra yandal sınavına girilmelidir. Çocuk alerji bölümü kazanıldıktan sonra çocuk alerji bölümünde 3 yıl süreyle eğitim alınır. Bu sure içinde çocuklarda görülen alerjik hastalıklar ve bağışıklık sistemi konusunda eğitim alınır. Çocuk alerji uzmanlarının sorumlu oldukları basilica hastalıklar şunlardır;

Astım
Alerjik Nezle
Hışıltılı Çocuk (Wheezing İnfant)
Egzema (Atopik Dermatit)
Ürtiker (Kurdeşen)

Cilt alerjileri
Kontakt dermatit
Göz Alerjisi
Gıda Alerjisi
İlaç Alerjileri
Böcek Alerjileri
Mesleki Allerjiler
Anaflaksi (Alerjik Şok)
Herditer Anjioödem

Bağışıklık sistemi hastalıkları

Çocuk alerji ve bağışıklık sistemi konularında eğitim alındıktan sonra bitirme sınavına girilir. Bitirme sınavında başarılı olunursa çocuk immünoloji ve alerjik hastalıklar uzmanı (eski adıyla çocuk alerji uzmanı) olmaya hak kazanılır. Bu çocuk alerji uzmanlık belgesini alabilmek için yaklaşık 2 yıl süreyle devlet hizmet yükümlülüğü yapılır. Bu hükümlülük sonrasında çocuk immünoloji ve alerjik hastalıklar uzmanlık belgesi almaya hak kazanılır. Bu diploma sonrasında artık hekim kaşesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı altında çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanı yazılmaya başlar. Çocuk alerji uzmanlarına verilen haklardan faydalanılır.

Çocuk alerji uzmanları hangi yaştakilerden sorumludur?

Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda görülen astım, alerjik hastalık ve bağışıklık hastalıklarından sorumludurlar.

Ne zaman çocuk alerji uzmanına gidilmelidir?

Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda astım, egzama, besin alerjisi, ilaç alerjisi gibi alerjik hastalıkların belirtileri varsa çocuk alerji uzmanına gidilmesi gerekir. Çünkü çocuk alerji uzmanalrı çocuklarda görülen alerjik hastalıklarda eğitim almış en deneyimli uzmanlardır.

Çocuk alerji uzmanına neden gidilmelidir?

Çocuklarda alerjik hastalıklar birlikte olmaya eğilimlidir. Yani astımı olan çocukların yakşaık %40’ında da alerjik nezle vardır. Aynı zamanda egzama da birlikte olmaya eğilimlidir. Düşünün ki bir çocukta hem astım hem alerjik nezle hem de egzama hastalığı var. Bu çocuğun astım için göğüs hastalıkları doktoru, alerjik nezle için kulak burun boğaz uzmanı, egzama için dermatoloji uzmanına gitmesi gerekir. İşte çocuk alerji uzmanları hem astım hem alerjik nezle hem de egzama konusunda en deneyimli olan uzmanlardır. Bir çok hekim yerine tek hekim yeterlidir.

Çocuk Alerji Hastalıkları

Çocuk alerji testlerinde en deneyimli ve yetkili uzmanlardır!

Çocuklarda alerji testleri ciltten en doğru sonuç alınmakatadır. Çocuklara alerji testleri her yaşta yapılabilmektedir. 3 yaşından once doğru sonuç vermez bilgisi yanlış olup çocuk alerji uzmanları özellikle besin alerjileri için 1 aylıktan itibaren ciltten alerji testini yapma ve değerlendirme deneyimi ve yetkisi vardır. Ciltten alerji testi eğitimi sadece çocuk alerji uzmanlarına verilmektedir.

Çocuklara alerji aşılarını sadece çocuk alerji uzmanları yapabilir!

Çocuklarda görülen astım, alerjik nezle için faydası kanıtlanmış alerji aşıları sadece çocuk alerji uzmanları yetkilidir. Aşı yapılması gerekiyor mu, gerekiyorsa hangi alerjenleri içermeli ve hangi oranlarda alerji aşısı hazırlanmalı ve süresinin belirlenmesi için eğitim almış ve tek yetkili uzmanlar çocuk alerji uzamanlarıdır.

Çocuklardaki alerji hastalıklarının teşhisi çok önemlidir. Çünkü

Astım, alerjik nezle gibi tüm alerjik hastalıklar genelde uzun sürelidir. Bazen ömür boyu surer. Bu kadar uzun sureli bir hastalığın doğru teşhis konulmadan uzun sure ilaç tedavisi verilmesi yanlış olur. Her ilacın da bir zararı olabilir. Bu nedenle başlangıçta doğru teşhisin konulması ve en az ilaçla çocuğa zarar vermeden tedaviye başlanması çok önemlidir.

Sonuç olarak astım ve digger alerjik hastalıklar, bağışıklık bozuklukları olan doğumdan 18 yaşına kadar olan çocukların gerekli eğitim sonrası diploma almış aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan çocuk alerji uzmanları yani yeni adıyla Çocuk alerji / immünoloji uzmanları tarafından incelenmesi ve doğru teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir. 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Alerji, İmmünoloji, Astım, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı İstanbul Liv Hospital, Ahmet Adnan Saygun Cad. Canan Sok. No:5 Ulus, Beşiktaş, İstanbul Randevu ve bilgi için: 444 4 548 (7-24 aranabilir)

YORUMLAR
Yasal Uyarı